Íme az automata öntözőrendszerek leggyakoribb hibái és gyors kezelésük, hogy ne legyen nagyobb a baj, amíg megérkezik a szakszerű segítség!
Meghibásodott a vezérlő
Legtöbbször a vezérlő újraindítása (resetelése) és újra programozása megoldja a problémát. Előfordul, hogy lemerül az elem. Ilyenkor egy elemcsere és újra programozás a megoldás.
Nem áll le / nem indul el az öntözés
Ha nem áll le a rendszer, azt legtöbbször a mágnesszelepek meghibásodása okozza. A leggyorsabb megoldás elzárni a vizet (ha szivattyús az öntözőrendszer a szivattyút is áramtalanítani kell). Ha nem indul el az öntözés legtöbbször a vezérlő vagy esőérzékelő meghibásodása okozza. Ezeket kell ellenőrizni.
Össze-vissza öntöz
Ha az öntözőrendszer nem a megfelelő irányba öntöz, azt legtöbbször a szórófej meghibásodása okozza. Nehéz egyetlen, konkrét tanácsot adni, ami megoldja a problémát, tekintve, hogy többféle szórófej létezik (spray, rotary, rotoros) és mind kicsit másképp működik. A spray szórófejek esetében legtöbbször elég a szórófej kézzel történő beállítása, de előtte mindenképp kérj telefonos segítséget egy szakértőtől, aki pontos tanáccsal tud ellátni a szórófej típusának megfelelően!
Nem jó időpontban öntöz
Ezt legtöbbször egy korábbi áramszünet, vagy elem csere okozza, és a vezérlőben kell megoldani a problémát. Ilyenkor előfordulhat, hogy a készülék egyszerűen “elfelejti” a korábban beprogramozott időpontot és visszaáll a gyári időpontra. A kívánt időpont beállításához segítséget nyújt a használati utasítás, azonban ha a probléma az új beállítással sem oldódik meg, szakértő segítségre van szükség.
Esőben is öntöz
Ilyenkor az esőérzékelő nem tilt. Ennek több oka is lehet: elképzelhető, hogy valamilyen külső anyag került az esőérzékelőbe, ami megakadályozza a működését, megsérült egy vezeték vagy egyszerűen nincs megfelelően beállítva az érzékenység. Ilyenkor sokszor csak tisztításra van szükség. Ehhez az érzékelőről távolítsd el a kupakot és a belekerült szennyeződést! Ha ez nem oldja meg a problémát, szakértőhöz kell fordulni!
Csőtörés
A csőtörésnek két változata van: nyomó oldali és zóna oldali. Nyomó oldali esetén zárja el a főcsapot (áramtalanítsa a szivattyút), ha zóna oldali, akkor pedig az adott zóna kikapcsolása a megoldás.
Nem működik a szivattyú
A legtöbb esetben a szivattyú szárazon futás érzékelője tiltja le a szivattyút. Legegyszerűbb ellenőrzési mód a szivattyú áramtalanítása (biztosíték lekapcsolása vagy konnektorból kihúzása) majd a szivattyúra az áram visszaadása. Ezt érdemes 2-3x megismételni.
Nincs víz a kútban vagy a ciszternában
Ha a kútban nincs víz, akkor áramtalanítani kell a szivattyú vezérlését és hálózati vízre át kell állni. Ha a ciszternában nincs víz, akkor ellenőrizni kell a ciszterna töltését, hogy minden megfelelően működik-e.
Mentsük meg együtt az öntözőrendszered!
Ezekkel a kis lépésekkel is sokat tehetsz az öntözőrendszered épsége érdekében, szinten tarthatod az állapotot, amíg megérkezik a szakértő.
Ha konkrét kérdésed van az öntözőrendszer javításával kapcsolatban vagy segítséget kérnél, írj nekem itt vagy hívj ezen a számon!
+36 30 311 2679
Horváth József
az öntözőrendszerek specialistája